Image is not available
Image is not available
Play
Image is not available
Play
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Play
Image is not available
Play
Image is not available
Arrow
Arrow
Shadow
Slider

הליכה ידידותית

יועצות מקצועיות:
עדנה בוקשטיין - Mcs מקדמת הליכה לאורח בריא ופעיל.
רותי דקל - MPh מומחית לבריאות הציבור. לשעבר מפקחת על החינוך הגופני במחוז ירושלים

הליכה ידידותית להולכים ולסביבה:
ההליכה היא אחד המרכיבים החשובים בשמירה על אורח חיים בריא, המשתלב עם המודעות הגוברת לאיכות החיים והסביבה. סביבה ידידותית, נקייה ומטופחת, מזמינה ללכת. ואכן שוחרי הליכה ומספר רשויות המודעים לסביבתם ועושים למען טיפוחה תורמים לאיכות חיי הקהילה.


שבילי ההליכה מצויים כמעט בכל מקום:
בדרך לעבודה, מסביב למגורים, בדרך למתנ"ס כשמביאים את הילדים לחוגים, בדרך לקניות וסידורים. בחרו לעלות במדרגות במקום במעלית. אם אתם מאורגנים כהלכה, תוכלו לאלתר הליכה כמעט בכל מקום, כחלק משגרת חיים פעילה.גוונו מסלולים, שלבו נופים ירוקים, שבילי עפר או דשא וחול ים. ההליכה מאפשרת לחוש עצמאות, הרפתקנות, נותנת זמן למחשבה,להתרגעות ולהתנתקות. וכמובן להצטרף עם המשפחה והחברים לצעדות, ניווטים,משחקי גולף וטיולים.

ביישובים (עירוניים וכפריים כאחד), שבהם ישנם שבילי הליכה מסודרים, אנשים יעדיפו ללכת או לדווש על אופניים. כתוצאה מכך, זיהום האוויר, הלכלוך המצטבר והרעש קטֵנים, הכבישים פחות עמוסים ויותר בטוחים, אנשים נעשים פעילים וחברותיים יותר וכמובן - כסף רב (וגם עצבים) נחסך על חיפוש ומציאת מקום חנייה.


סיורי הליכה קהילתיים
:
בערים רבות בארץ ובעולם מתנדבים תושבים מקומיים להוביל סיורי הליכה למבקרים ולתיירים באתרים ובשכונות ייחודיות בעיר. בדרך כלל מתגבשות קבוצות קטנות, שזוכות לשמוע סיפורים אותנטיים על מנהגים והרגלים מרתקים תוך כדי הליכה (מידע על מקומות מפגש ושעות יציאה לסיור ניתן לקבל בלשכות התיירות המקומיות ובאינטרנט).

ברחבי העולם מתקיימים סיורים המספרים את סיפורה האחר של העיר, הנקראים "הליכות ג'יין" (,(Jane's Walk על שם ג'יין ג'ייקובס, חוקרת תכנון ערים ואחת המובילות בחשיבה אורבנית ביקורתית במאה העשרים ומחברת הספר "מותן וחייהן של ערים אמריקניות גדולות" (Jacobs, 1962). בחודש מאי מציינים את יום הולדתה על-ידי הליכות אורבניות. חפשו בפייסבוק והצטרפו גם אתם.


הליכה על שביל ישראל:
מהווה דוגמה לעידוד ההליכה, לאהבת הארץ, לשימור הטבע והמורשת ולשיפור הכושר הגופני והמנטאלי. השביל, שרוב מקטעיו מאתגרים מבחינה טופוגרפית, מהווה מענה לצורך הרפתקני, חווייתי וריגושי. תופעה זו חוצה גילאים ומגדר. שביל ישראל הוכרז על-ידי הירחון "נשיונל ג'יאוגרפיק" כאחד מ-20 מסלולי ההליכה הטובים בעולם. ניתן ללכת ברצף של כמה שבועות ולהתנתק מהשגרה, וניתן ללכת על השביל במקטעים, לעתים פעם בחודש, לאורך שנים . השביל מסומן על-ידי שלושה פסים מדורגים - לבן, כחול וכתום. הסימון מדורג: כאשר הפס הלבן, המייצג את החרמון המושלג, הוא העליון, כיוון ההליכה הוא צפונה. כאשר הכתום, המסמל את המדבר, הוא עליון, כיוון ההליכה דרומה. הצבע הכחול מייצג את הים. מפת השביל מופיעה באתר של החברה להגנת הטבע - www.mapateva.org.il. ניתן למצוא בו נקודות עניין על-פי המקטעים השונים. אמצו קטע מהשביל הקרוב למקום מגוריכם, וחקרו עליו במסגרת בית הספר והמשפחה. .כמובן לכו על התוואי תוך הקפדה על כללי הבטיחות.

הצטרפו לצעדות:
בשנים האחרונות עלה מספר הצעדות המתקיימות בארץ, וכל רשות אזורית/מקומית המכבדת את עצמה מקיימת צעדות שונות בתחומה. בדרך כלל הן תחרותיות ועממיות כאחד, והמרחקים מכוונים לקבוצות גיל שונות. הזדמנות ללכת בהרכב משפחתי או עם חברים.

יועצת מקצועית: עדנה בוקשטיין, ניהול תרבות הפנאי M.SC מקדמת ויועצת הליכה.